spalis 2022
P A T K P Š S
« rugpjūčio    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Pamokų laikas

1. 8.00 - 8.45
2. 8.50 - 9.35
3. 9.45 - 10.30
4. 10.50 - 11.35
5. 11.55 - 12.40
6. 12.50 - 13.35
7. 13.45 - 14.30

Archyvai

Archyvas ‘Mokyklos naujienos’ kategorijos

Šių metų kovo – liepos mėnesiais aktorių duetas Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas apjungė profesionalų komandą ir simboliniuose XIXa. estetikos atvirukuose įamžino paauglių sukurtą poeziją. Lietuvos kultūros tarybos dėka tiriamasis meno projektas „Simbolių kalba“ vyko Šalčininkų rajono Dieveniškių „Ryto“ ir Butrimonių „Anos Krepštul“ gimnazijose. Ilgalaikio bendradarbiavimo veiklose dalyvavo gimnazijų 9-11 klasių mokiniai.
Projekto metu aktoriai Šarūnas Gedvilas, Žilvinas Beniušis, Artūras Dubaka, Oskar Vygonovski moksleiviams vedė kūrybines teatro ir poezijos kūrimo dirbtuves. Aktorė Ieva Labanauskaitė vedė juoko jogą, apie kurią jaunimas sužinojo pirmą kartą. Iš pradžių juoktis be priežasties buvo nedrąsu, tačiau specialių pratimų pagalba pavyko atsipalaiduoti ir išlaisvinti emocijas. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos kalbos ir retorikos dėstytoja Rita Juodelienė ruošė moksleivius poezijos skaitymui scenoje ir analizavo sukurtas eiles. Psichodramos eskpertė Vida Lipskytė vedė psichodramos užsiėmimus bei diskusijas, kuriose į pokalbius aktyviai įsitraukė ne tik moksleiviai, bet ir mokytojos. Aktorius ir scenografas Kristijonas Siparis pakvietė moksleivius į savo antikvarinius namus tapusiais teatru. Čia visi jautėsi lyg persikėlę laiku keletą amžių atgal. Mokiniai susėdo prie nedidelių senovinių staliukų, iš porcelianinių puodelių gurkšnojo kvapnią arbatą ir klausėsi Sauliaus Petreikio koncerto.  Projekto partneriai „Filigranija“ vedė paskaitą apie simbolių reikšmes poezijoje ir dailėje bei rengė dekoracijų kūrimo dirbtuves. Autorinių papuošalų ir kilpinėlių meistrės Lina Krasnovaitė-Siparienė ir jos sesuo Rūta jaunimui padėjo koduoti gėlių simbolinę kalbą ir sukurti išskirtinius atvirukus jaunimo poezijai įrašyti. Itin daug emocijų sukėlė ne tik procesas, bet ir pasiekti kūrybiniai rezultatai. Kiekvieno rankdarbis buvo skirtingas panaudojus vokiškąsias Drezdeno iškarpas, kartonažą, ažūrinius ir metalizuotus karpinius bei gėlių herbarus. Aktorius ir dramaturgas Jonas Braškys susitikimų metų rinko autentiškas istorijas ir kūrė tikrais faktais paremtą pjesę. Dainininkas, kompozitorius Andrius Zalieska iš mokinių poezijos tekstų kūrė dainas. Operatorius Julius Ambrazevičius dokumentavo ir kūrė projekto vaizdo reportažą. nuoroda:  https://youtu.be/Fnvv6MPjD2o
Anot projekto vadovės Virginijos Kuklytės, imtis šio projekto paskatino poreikis priartinti moksleivius prie meno, užmegzti vertybinius dialogus, suteikti galimybę iš arti pažinti kultūros kūrėjus ir gerinti emocinę būseną bendruomenėse humoro pagalba. Šiame projekte visos veiklos buvo apjungtos pasitelkiant moksleiviams naują meninį formatą – poeziją. Taip pat projekto vadovė priduria, kad vienas iš projekto tikslų buvo skatinti bendruomeniškumą tarp mokyklų, ką, pasak projekto vadovės, pavyko įgyvendinti.
Pasakodami apie savo patirtį Šalčininkų rajono mokyklose, aktoriai minėjo, kad moksleiviams siekė perduoti ne tik savo sukauptas žinias, tačiau ir paskatinti moksleivių individualumą, laisvę, kūrybiškumą, atvirumą naujoms patirtims, atsižvelgti į jų pačių pomėgius ir norus. To pasak aktorių ir dramaturgo, dažnai mažesnėse bendruomenesė stinga.
Nors aktoriai bei dramaturgas išskyrė, kad nesiekė moksleivių ateities planų kreipti menine kryptimi, tačiau moksleivių supažindinimas ir priartinimas prie meno buvo sėkmingas – o to pavyko pasiekti moksleivius drąsinant. Pasak aktoriaus A. Dubakos: „Jūs galite būti kūrėjai jau dabar – nereikia laukti, nereikia specialaus išsilavinimo.“ 
Veiklas užbaigė abiejų mokyklų moksleivių susitikimas ir pasirodymas Dieveniškių „Ryto“ gimnazijoje. Čia jie atliko performansus, grojo ir deklamavo savo kurtus eilėraščius. Renginio metu dainininkas Andrius Zalieska atliko dainas, kurias įkvėpė moksleivių mintys ir tekstai. Aktoriai ne tik žaismingai vedė visą renginį, bet ir skaitė Jono Braškio sukurtą pjesės eskizą „Mokykla“ apie mažo miestelio svarbias istorijas. Tragikomiškos pjesės centre atsiduria neklaužada mokinys, kuris po daugelio metų sugrįžta į mokyklą užimdamas ambasadoriaus pareigas ir prisimena jaunystės klaidas bei prarastą meilę.
Vertindami rezultatus, aktoriai pabrėžė, kad projekto metu įvyko asmeniniai atradimai, nes moksleiviai, iš kurių pradžioje nežinojo ko tikėtis, nustebino savo poezijos pasiekimais bei geranoriškumu. Visi projekte dalyvavusieji moksleiviai kviečiami į tęstines veiklas kasmetinėje teatro stovykloje „Kartu“.
Projekto metu žvalgomąjį tyrimą atlikusi tyrėja socialinės politikos ekspertė Žeimantė Straševičiūtė išskiria, kad aktorių vykdytos veiklos rėmėsi moksleivių išklausymu, priėmimu, žaidimų įtraukimu į mokymosi veiklas, kai kurių formalių ribų atsisakymu, atvirumu idėjoms bei skatinimu. Tai buvo raktas į ryšio kūrimą tarp projekto vykdytojų ir moksleivių ir gali būti geroji praktika perduodama pedagogams, kurie dirba su moksleiviais.
Prie tyrimo prisidėjusi Maryja Šupa pabrėžia, kad projekto metu paaiškėjo, jog moksleivių kasdienybę sudaro įvairūs kultūriniai burbulai – tai ir kompiuterinių žaidimų draugai iš skirtingų valstybių, ir įvairių šalių atlikėjai bei sportininkai, pasirodantys kine, Youtube, Tiktok, Twitch platformose. Moksleivių ateities planai taip pat buvo labai įvairūs – nuo studijų bet kuriame Lietuvos didmiestyje iki ūkininkavimo ar kompiuterių remonto gimtajame krašte. „Sugretinant skirtingus kultūrinius burbulus, galima kurti ryšį tarp skirtingų grupių. Tokiu būdu tarp grupių galima skatinti komunikaciją ir tarpusavio supratimą, stiprinti kalbines kompetencijas, savito identiteto privalumus ir atsisakyti abipusių stereotipų“ teigia Ž. Straševičiūtė ir M. Šupa.
Projekto vadovė aktorė ir režisierė Virginija Kuklytė ir  Šarūnas Gedvilas Šalčininkų rajone aktyviai veda kultūrines edukacijas jau 9 metus apjungdami skirtingų kalbų mokyklas. Per šį laikotarpį menininkai įvykdė virš 15 jaunimui skirtų projektų, kurie sulaukė itin aukštų įvertinimų rajone ir apdovanojimų iš LR Kultūros ministerijos. Š.Gedvilas džiaugiasi, kad buria aktyvią jaunimo bendruomenę, kuri vis dažniau atvyksta į koncertus, spektaklius ir drąsiai pristato savo pačių kūrybą. Organizatoriai pabrėžė, yra itin dėkingi Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos direktorei Lolitai Mikalauskienei ir Butrimonių Anos Krepštul gimnazijos mokytojai Katažinai Sokolovskajai, kuriuos šiame regione yra tikri šviesuliai skatinantys kultūros sklaidą, kūrybiškumą ir bendradarbiavimą.nuoroda: 
 
     
Gimnazija kasmet organizuoja mokinių vasaros poilsio stovyklą. Ne išimtis buvo ir ši vasara. Vos pasibaigus mokslo metams mokiniai pasinėrė į atradimų kupiną gamtos pasaulį. Per penkias stovyklos dienas buvo daug nuveikta ir, svarbiausia, daug patirta.
Įdomybių gamtoje paieškas mokiniai pradėjo nuo tyrinėjimu grįstų veiklų gimtojo krašto apylinkėse – pėsčiomis keliavo į Dieveniškių istorinio regioninio parko teritorijoje įkurtą Gaujos mokomąjį taką. Ten bendradarbiaudami tyrinėjo Gaujos upės slėnio augaliją, vandens gyvūniją, žaidė sportinius žaidimus, patyrė pirmuosius išbandymus keliaudami nevisiškai palankiomis oro sąlygomis – per liūtį.
Tačiau vien artima supančia aplinka šiemet nebuvo apsiribota. Siekiant plėsti mokinių akiratį, skatinti norą pažinti savo šalį, palyginti įvairių Lietuvos vietovių kraštovaizdį, gyvąją gamtą, pastebėti šalies regionų panašumus ir skirtumus, reikėjo apvažiuoti platesnę teritoriją. Taigi stovyklautojai leidosi į trijų dienų pažintinę kelionę po Lietuvą.
Pirmąją kelionės dieną keliautojų autobusas panemune riedėjo link pajūrio. Keliaujant šiuo maršrutu sustota ir įspūdžių semtasi net keletą kartų: Seredžiuje mokiniai kopė į Palemono kalną, aplankė Raudonės ir Panemunės pilis, Rambyno kalną. Mokiniai demonstravo žinias apie pievų augalus, tyrinėjo pilių parkų medžių įvairovę, tvenkinių gyvūniją, grožėjosi išpuoselėtais gėlynais, stebėjosi nuo piliakalnių ir pilių bokštų atsiverenčiu kraštovaizdžiu. Didžiulį įspūdį vaikams paliko ir Klaipėdos zoologijos sodas, kuriame  visus nustebino gyvūnų gausa. Visiems sočiai prisižvalgius, nors buvo tikrai sunku atitraukti žvilgsnį nuo lietuvio akiai patrauklių egzotinių gyvūnų, stovyklautojai pasiekė nakvynės vietą Šventojoje. Visą pavakarę mokiniai smaginosi Baltijos jūros pakrantėje: šokinėjo per bangas, rinko kriaukleles ir akmenėlius, svajingai žvelgė į horizontą, mėgavosi vėjo ir jūros ošimu.
Kitą dieną keliautojai kėlėsi į Smiltynę, lankėsi Lietuvos jūrų muziejuje ir delfinariume. Vaikų akys žibėjo tyrinėjant muziejaus ekspozicijas, susižavėjimo šūksniai lydėjo Juodosios jūros afalinų ir kaliforninių jūrų liūtų pasirodymus. Likusią dienos dalį stovyklautojai vėl praleido jūros pakrantėje: tyrinėjo kopų augaliją, kapstydamiesi dumbliuose atkakliai ieškojo gintarų, lipdė smėlio skulptūras, varžėsi estafetėse, turškėsi bangose, ilgai vakarojo ir lydėjo saulę traukdami liaudies dainas apie jūrą ir marias bei diskutuodami aplinkosaugos temomis.
Trečiąją didžiosios išvykos dieną mokiniai vyko į Žemaitijos nacionalinį parką. Pirmas ilgesnis sustojimas buvo Plokščiuose, Šaltojo karo muziejuje. Viename pirmųjų Sovietų Sąjungos požeminiame balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse įrengtoje ekspozicijoje vykusios edukacijos metu mokiniai praplėtė istorijos žinias apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą. Kitas šios dienos sustojimas buvo jau Šiaulių rajone, čia keliautojai aplankė Kryžių kalną. Šįkart lipdami į piliakalnį, ant kurio viduramžiais stovėjo pilis, vaikai labiausiai stebėjosi ne kraštovaizdžiu, o šioje kryžiais kryželiais nuklotoje vietoje tvyrančia šventa ramybe.
Paskutinę vasaros poilsio stovyklos dieną susirinkę gimnazijoje mokiniai apibendrino tiriamąsias veiklas, pasitikrino, ar įgyvendino išsikeltus tikslus ir uždavinius, atrinko gražiausias nuotraukas ir jomis pasidalijo, išsakė mintis apie kelionę ir jos atradimus.
Dalyvaudami stovyklos veiklose gimnazijos ugdytiniai praplėtė akiratį, pažino savo šalies gyvąją gamtą, jos panašumus ir skirtumus skirtingose Lietuvos vietovėse, praplėtė žinias apie aplinkosaugą, etninę tautos kultūrą ir istoriją, patobulino gamtamokslinę kompetenciją ir patyrė atradimo tyrinėjant džiaugsmą, sustiprino pasitikėjimą savimi ir kitais gimnazijos bendruomenės nariais, pajuto fizinio aktyvumo naudą, suvokė turiningo laisvalaikio prasmę.

Birželio 7 d. Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM darbuotojas Arnoldas Kulikauskis vedė asmeninio saugumo ir šeimos išgyvenimo ekstremaliomis sąlygomis pamoką  gimnazijos 8-IIIg klasių mokiniams. Mokiniai sužinojo, kaip pasiruošti netikėtoms situacijoms, kaip suruošti išvykimo krepšį, kaip apsaugoti save ir artimuosius.  Pasiruošus šiandien būsime saugūs rytoj.

 

Jaunųjų pasieniečių būrelio nariai pirmieji svečiavosi Gintaro Žagunio užkardoje Dieveniškėse.  Apžiūrėjo patalpas, vaišinosi skanėstais ir Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga gavo dovanų balionų. Dėkojame už šiltą ir įdomų priėmimą.

 

Birželio 1 dieną Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos Poškonių ikimokyklinio skyriaus ir mūsų gimnazijos priešmokyklinės grupės vaikai bei pirmos klasės mokiniai, pasipuošę raidžių karūnomis su mokytoja „Abėcėle“ nukeliavo į raidžių šalį. Kiekvienas vaikas išradingai pristatė savo raidelę, deklamavo eilėraščius, dainavo dainas. Būsimieji pirmokai patyrė teigiamų emocijų ir džiaugsmą, kad jau išmoko visas abėcėlės raides. Visi pasidžiaugėme mūsų šauniais būsimais pirmokėliais.

Priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogės Diana Ustinovičienė ir Nadežda Malinovskaja, pradinių klasių mokytoja Irena Ardišauskienė

 Gegužės 20 d. nuskambėjo paskutinis skambutis abiturientams.  III g klasės mokiniai labai pasistengė, kad šventė būtų įsimintina. Linkime geros kloties laikant egzaminus.

Gegužės 12 d. mokiniai susitiko su  žurnalistu, fotografu Artūru Morozovu. Žurnalistas supažindino mokinius su profesijos subtilybėmis:  kaip reikia pasiruošti į  keliones karo zonose, kaip sprendžiami etiniai klausimai, kaip svarbu išgirsti abi puses. Pasakojimus  apie tikrus įvykius ir istorijas, kurias sužino iš vietinių žmonių,  įliustravo  savo fotografijomis. Dėkojame už susitikimą ir laukiame  naujų reportažų.
2022-ieji  paskelbti Romo Kalantos metais, paminint 50 metų laisvės kovotojo žūties sukaktį. „Laisvė R. Kalantai buvo tik tolimas kitų perpasakotas nutikimas. Tačiau jis tikėjo laisve. Įtikėjo tada, kai dar dauguma net bijojo apie laisvę pagalvoti“, – apie R. Kalantą yra sakiusi Laisvės kovų ir valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė.
Gegužės 10 d. gimnazijoje   vyko renginys skirtas paminėti kovą už Lietuvos laisvę sovietų okupacijos metais. Mokiniai žiūrėjo filmą „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ ir bendravo su režisieriumi Raimundu Banioniu, menininke, kino kritike Liucija Armonaite, mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM direktoriaus pavaduotoja Daiva Beliackiene,  darbuotojais Arnoldu Kulikausku ir Ramūnu Trimaku.
Apie Romą Kalantą pasaulis sužinojo 1972 m. gegužės 14 d., kai jis, protestuodamas prieš sovietinį režimą, Kauno Laisvės alėjoje susidegino. Ši politinė jaunuolio auka sukėlė visuotines protesto akcijas ir masines demonstracijas ir lėmė vėlesnius pasipriešinimo sovietinei santvarkai Lietuvoje veiksmus. Šiam įvykiui atminti gegužės 14-oji minima kaip Pilietino pasipriešinimo diena.
Gegužės 12-ąją mūsų mokykloje  įvyko Šalčininkų r. mokyklų 2-4 klasių mokinių anglų kalbos skaitovų konkursas „Poem in My Pocket 2022“. Tai po kelerių metų pertraukos įvykęs konkursas.  Jo metu  mažieji anglų kalbos jau besimokantys mokinukai deklamavo linksmiausius eilėraščius – tokius, kurie telpa į kišenę. Mokiniai dalinosi gera nuotaika šią niūrią dieną ir smagiai praleido laiką.
Tad skelbiame rajono geriausius skaitovus:
2 klasių grupėje:
1 vieta  – Olivija Maciulevičiūtė, Turgelių „Aistuvos“ gimnazija
2 vieta – David Kondrackij, Dieveniškių „Ryto“ gimnazija
3 vieta – Orintas Barutis, Eišiškių S. Rapolionio gimnazija
3 klasių grupėje:
1 vieta – Karina Žydelytė, Eišiškių S. Rapolionio gimnazija
2 vieta – Kinga Obločinska, Šalčininkų J. Sniadeckio gimnazija
3 vieta – Viktorija Dobrinskytė, Dieveniškių „Ryto“ gimnazija
4 klasių grupėje:
1 vieta – Gabija Mazur, Eišiškių S. Rapolionio gimnazija
2 vieta – Margarita Salavei, Dieveniškių „Ryto“ gimnazija
3 vieta – Eva Jurgo, Šalčininkų J. Sniadeckio gimnazija
Sveikiname! Dėkojame mokytojams ir mokiniams už pastangas, pasiruošimą, entuziazmą ir gerą energiją. Tikimės, jog kitais metais jaunesnieji sugrįš jau ūgtelėję, o prie jų prisijungs dar daugiau naujų dalyvių.
Konkurso organizatorė 
Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos anglų kalbos mokytoja Austėja Maskoliūnaitė