liepa 2025
P A T K P Š S
     
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Pamokų laikas

1. 8.00 - 8.45
2. 8.50 - 9.35
3. 9.45 - 10.30
4. 10.50 - 11.35
5. 11.55 - 12.40
6. 12.50 - 13.35
7. 13.45 - 14.30

Archyvai

Archyvas ‘Mokyklos naujienos’ kategorijos

Ar žinote, kuo anksčiau kvepėjo Dieveniškės? Ką ant stalo dėdavo didikai Radvilos? Kokio skonio agurkiniai ledai? Į šiuos ir kitus klausimus vasaros poilsio stovyklos (finansuojamos Šalčininkų r. savivaldybės lėšomis) metu ieškojo atsakymų Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos 5 – 8 ir I g – II g klasių mokiniai birželio 17-23 dienomis.

Pirmąją stovyklos dieną mokiniai supažindinti su stovyklos tikslais, uždaviniais ir veiklomis. Kadangi oras buvo gražus, mokiniai buvo suskirstyti į grupes, ėmėsi kūrybinių užduočių ir sukūrė stovyklos logotipus. Po to originaliai savo darbus pristatė. Teorinio – praktinio užsiėmimo metu mokiniai susipažino su religinėmis konfesijomis, maistu, kultūra, papročiais. Papietavę keliavo į Simono Karczmaro amatų kiemą, kur svetingai pasitiko profesijos vyresnioji mokytoja Teresa Banelienė. Ji trumpai pristatė litvakų kulinarinį paveldą ir pakvietė pasigaminti beigelius patiems. Užvirė darbas: mokiniai svėrė produktus, maišė tešlą, kildino ją, ruošė įdarus. O kol tešla kilo, amatų kiemo vadovė Ilona Šedienė papasakojo plačiau apie žydiškąją Dieveniškių bendruomenės dalį, jos kasdienybę iki lemtingųjų 1941 -ųjų. Užsiėmimo metu mokiniai žiūrėjo filmą, analizavo senuosius Dieveniškių žemėlapius, diskutavo. Grįžę į virtuvę tęsė darbą toliau: formavo beigelius, virė, po to kepė ir rinkosi norimus įdarus. Skaniausia patyriminės veiklos dalis – degustavimas. Jo metu su profesijos mokytoja buvo aptarta darbo eiga, kas pasisekė, o kas nelabai. Pavaišinę vieni kitus ir aptarę dienos veiklas mokiniai grįžo krautis lagaminų rytdienos kelionei.

Antrąją stovyklos dieną  mokiniai anksti ryte išvyko į Kėdainius – šešių tautų, šešių konfesijų ir šešių turgaus aikščių miestą. Čia gidė supažindino su miesto istorija vedžiodama siauromis, akmenimis grįstomis senamiesčio gatvelėmis, miestą valdžiusia Radvilų gimine, parodė seniausią išlikusią bažnyčią, garsiąją miesto rotušę, statomą tiltą, jungsiantį Žemaitiją su Aukštaitija. Gidė savo pasakojime daug dėmesio skyrė škotams, turtingiausiai miesto bendruomenės daliai, atvežusiai į Lietuvą tabako kultūrą, plėtojusiai verslus, pristačiusiai unikalius ir specifinius patiekalus. Kėdainių Kraštotyros muziejus nustebino 3D projekcijomis, autentiškais eksponatais, inovatyviais sprendimais. Pietums vieta pasirinkta irgi neatsitiktinai – unikalios architektūros Grėjaus namas, kurį pastatė turtingas pirklys škotas Jokūbas Grėjus. XVIII amžiaus rūsyje mokiniai ragavo Kėdainių blynų ir mėgavosi išskirtiniu desertu – agurkiniais ledais. Dar šiek tiek pasigrožėję senamiesčiu ir pailsėję mokiniai išvyko į Pelėdnagius – gražiausią Lietuvoje kaimo vietovę. Svetingai sutikti bendruomenės pirmininkės vaikai susipažino su kaimo pavadinimo atsiradimo legenda, žaidė senovinius žaidimus, klausydamiesi kapelos atliekamų liaudiškų kūrinių degustavo morkų pyragą, gilių kavą, pagamintą iš Tūkstantmečio ąžuolyne surinktų gilių, ir mėgavosi pelėdos kiaušiniu. Atvykę į nakvynės vietą Kurėnų kaime (Ukmergės r.) prie laužo mokiniai dalijosi įspūdžiais.

Kitą rytą mokiniai papusryčiavę atvyko į dar vieną seną Lietuvos miestą – Ukmergę. Su miesto istorija susipažinti Kraštotyros muziejaus gidė pasiūlė pakviesdama žaisti orientacinį žaidimą „Vilkmergės beieškant“. Vaikai savarankiškai ieškojo objektų, skanavo QR kodus ir klausė pasakojimų, kuriuose slypėjo atsakymai į jiems užduotus klausimus. Taip buvo aplankyta miesto apžvalgos aikštelė, užkopta į piliakalnį, išnarpliotos simbolių reikšmės, susipažinta su įžymiais pastatais, perskaityti haiku ir surasta Vilkmergė. Atsakymus aptarę su gide mokiniai keliavo į muziejų. Čia klausydamiesi gidės pasakojimo apžiūrėjo autentiškus priešistorę menančius eksponatus, pabuvojo partizanų žeminėje, plačiau susipažino su sovietmečio laikotarpiu. Kelionė į namus neprailgo, nes visi noriai dalijosi įspūdžiais.

Paskutinės stovyklos dienos – apibendrinamųjų kūrybinių darbų dirbtuvės. Mokiniai panaudodami įgytas žinias ir patirtis rašė straipsnius, kūrė informacinius lankstinukus, užduotis ir kryžiažodžius jaunesniems mokiniams, piešė, atliko refleksijas. Vasaros poilsio stovyklos metu buvo įgyvendinti išsikelti tikslai ir uždaviniai – plečiama pažintis su daugiakultūre aplinka ir gyvenimo joje ypatybėmis, ugdoma tolerancija ir empatija skirtingoms tautoms ir kultūroms. Mokiniai ugdė kritinio mąstymo gebėjimus, lygindami kultūras, analizuodami kiekvienos iš jų bruožus. Vaikai įgijo pažinimo, bendravimo ir bendradarbiavimo, kultūrinę, pilietiškumo ir kūrybiškumo kompetencijas.

 

Birželio 9 dieną 6 ir 8 klasių mokiniai fizinę ištvermę ugdė ir poetinio įkvėpimo ieškojo medžių viršūnėse -  tokia buvo integruota fizinio ugdymo ir literatūros pamoka kitoje aplinkoje. Per literatūros pamokas šeštokai plačiau susipažino su lyrikos žanru, analizavo eilėraščių poetinę kalbą, pabandė kurti eilėraščius su dirbtinio intelekto pagalba, nors visi pripažino, kad tokios eilės meninės vertės neturi ir greitai pabosta. Aštuntokai nagrinėjo modernius avangardinės poezijos tekstus, aptarė turinį, raišką, domėjosi kontekstu. Didžiausia mįslė mokiniams liko poetinio įkvėpimo klausimas - kur ieškoti temų eilėms? Mokytojos pasiūlymui, kad geriausias įkvėpimo šaltinis gamta ir ekstremalūs pojūčiai, buvo pritarta iškart. Nors oras tądien nelepino – buvo vėjuota, šaltoka ir lijo – mokiniai noriai laipiojo slidžiais medžiais ir sienomis, skiejo lynais, gaudė lietaus lašus ir mėgavosi laisve. Grįždami namo dalijosi patirtimi, aptarė, kokiomis meninėmis priemonėmis galima būtų išreikšti patirtas emocijas. Tokių pamokų metu ugdoma pažinimo, komunikavimo kūrybiškumo ir kitos kompetencijos. 

Birželio 5 dieną mūsų gimnazijoje įvyko Paskutinio skambučio šventė, skirta pradinukams. Ketvirtokai jautriai atsisveikino su pradine mokykla –  suvaidino prasmingą sceną, dalijosi gražiais pažadais, kupinais vilčių ir ryžto žengti į naują mokymosi etapą. Trečiokai palinkėjo jiems sėkmės ir padovanojo po simbolinį varpelį – kaip atsiminimą apie pradinę mokyklą. Pirmoji mokytoja su jauduliu ir meile ištarė nuoširdžius atsisveikinimo žodžius savo auklėtiniams, linkėdama jiems drąsiai svajoti ir siekti užsibrėžtų tikslų. Tėvai tarė padėkos žodžius pirmajai mokytojai už meilę ir rūpestį,  kantrybę ir širdį, įdėtą į kiekvieną vaiką. Šventė paliko daug šiltų emocijų ir prisiminimų tiek vaikams, tiek jų tėvams bei mokytojams.

2025 m. gegužės 30 d. visi mūsų gimnazijos pradinukai turėjo  galimybę apsilankyti Šalčininkų kultūros centre, kur jų laukė ne tik įspūdingas muzikinis spektaklis, bet ir edukacinė pažintis su lėlių pasauliu. Vilniaus teatro „Lėlė“ aktoriai mažiesiems žiūrovams pristatė muzikinį spektaklį vaikams „Pinokis“ – tai žaisminga, pamokanti ir vizualiai turtinga istorija, kuri sužavėjo tiek mažuosius, tiek jų mokytojus. Nuotaikingi personažai, gyva muzika ir profesionalus aktorių darbas paliko stiprų įspūdį visiems dalyviams. Po spektaklio mokiniai dalyvavo Gyvojo lėlių muziejaus parodos pristatyme ir edukacijojekurią vedė aktorius, edukatorius Rimas Driežis. Vaikai susipažino su įvairių rūšių teatro lėlėmis, galėjo jas paliesti, pajusti, kaip jos atgyja aktoriaus rankose. Ši patirtis ne tik papildė kultūrinį akiratį, bet ir leido pažvelgti į teatro užkulisius bei praplėsti savo vaizduotę. Dėkingi esame Vilniaus teatrui „Lėlė“ už šiltą ir profesionalų spektaklį, o Šalčininkų kultūros centrui – už svetingumą ir turiningą edukaciją!

 

Š.m. gegužės 27 d. I G ir III G klasės mokiniai vyko į monospektaklį jaunimui „Avinai“. Spektaklio režisierius Justas Tertelis, o aktorius ir dramaturgas Raimondas Klezys. Spektaklis buvo apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi. Interaktyvus spektaklis yra įkvėptas autobiografinių patirčių. Spektaklio metu į pasirodymą buvo įtraukti ir mokiniai, jiems teko atlikti vaidmenis, nuolat buvo palaikomas ryšys ir pokalbis su aktoriumi. Pasirodymo metu buvo gvildenamos jautrios temos, kuriomis, atrodo, ne visuomet drįstame kalbėtis su jaunimu. Siužete įžvelgiame daug savo asmeninių patirčių iš vaikystės, darželio, vėliau mokyklos laikų, paliečiama opi patyčių tema, vėliau kalbama apie šeimą jos vertybes, bendravimą, santykius ir ryšį, apie svarbius dalykus gyvenime, ir apie nesibaigiančius darbus, kuriais esame užmėtomi lyg kamuoliais. O kaip būna paprasta ir lengva juos visus paleisti, kai nutinka kažkas negero šeimoje. Spektaklyje išgyvename visas emocijas: dėkingumą už tai, kad užaugino, meilę ir rūpestį, džiaugsmą paprastų žaidimų metu, bet taip pat ir visas kitas emocijas, apmaudą, pyktį, neapykantą. Pabaigoje rodoma, kad už viską galima ir yra įmanoma atleisti. Aktorius papasakojo, kokia graži ir didi yra atleidimo galia, kad gyvenimas duotas tik vienas ir jis yra gražus. 
Spekataklio metu leidžiama filmuoti, fotografuoti, įsitraukti, bendrauti. Po spektaklio vyko diskusija ir buvo aptariamas visas pasirodymas. Dėkojame aktoriui už tai, kad dalinasi savo istorija, jam puikiai pavyko ne tik perteikti ir tyrinėti įvairias temas, bet jis puikiai suvaldė žiūrovus, patraukė jų dėmesį ir mes kiekvienas iš teatro išsinešėme sau skirtą asmeninę žinutę.
Gegužės 29 dieną 8-II G klasių mokiniai vėl buvo pakviesti į Dieveniškių laisvalaikio salę ir turėjo galimybę dalyvauti dar viename interaktyviame Ievos Jackevičiūtės režisuotame spektaklyje "Dulkėti veidrodžiai". Vaidino aktorius ir pjesės autorius Raimondas Kleizys. Tai spektaklis apie paauglystėje patirtus išgyvenimus augant mažame provincijos miestelyje. Pagrindinė tema – nemeilė šeimoje, mokykloje, tarp draugų ir tos nemeilės poveikis: svaigalų vartojimas, nusikalstamos veiklos. Aktorius dalinos savo prisiminimais apie artimus draugus, kurie baigė dienas įkalinimo įstaigose ar net pasitraukdami iš gyvenimo. Pagrindinis spektaklio leitmotyvas – retorinis klausimas: "Juk turi kažkur būti pagarbos ir meilės oazė, kuri nepradingtų saulei patekėjus?" Spektakliui pasibaigus ilgai netilo plojimai, o mokiniai  su aktoriumi diskutavo įvairiomis gyvenimiškomis temomis.  
TaTai spektaklio aktoriaus ir dramaturgo autobiografinių faktų įkvėptas monospektaklis, pasakojantis paauglystėje patirtus išgyvenimus, augant mažame provincijos miestelyje. Pagrindinė tema – nemeilė šeimoje, mokykloje, tarp draugų ir tos nemeilės poveikis, pasireiškęs svaigalų vartojimu, nusikalstamomis veiklomis. Aktorius dalinasi prisiminimais apie artimus draugus, kurie baigė savo dienas įkalinimo įstaigose ar net pasitraukdamas iš gyvenimo. Spektaklyje jis kelia retorinį klausimą ,,Juk turi kažkur būti pagarbos ir meilės oazė, kuri nepradingtų saulei patekėjus”.i spektaklio aktoriaus ir dramaturgo autobiografinių faktų įkvėptas monospektaklis, pasakojantis paauglystėje patirtus išgyvenimus, augant mažame provincijos miestelyje. Pagrindinė tema – nemeilė šeimoje, mokykloje, tarp draugų ir tos nemeilės poveikis, pasireiškęs svaigalų vartojimu, nusikalstamomis veiklomis. Aktorius dalinasi prisiminimais apie artimus draugus, kurie baigė savo dienas įkalinimo įstaigose ar net pasitraukdamas iš gyvenimo. Spektaklyje jis kelia retorinį klausimą ,,Juk turi kažkur būti pagarbos ir meilės oazė, kuri nepradingtų saulei patekėjus”.

Gegužės 22 dieną pirmokai surengė „Abėcėlės šventę“. Per mokslo metus gerokai prakutę jauniausieji mokyklos mokiniai dainuodami, deklamuodami bei vaidindami džiugino savo pasiekimais šventės svečius – tėvelius, būsimus pirmokus ir draugus iš vyresnių pradinių klasių. Ruošdamiesi šventei pirmokai lavino atmintį, dėmesingumą, turtino žodyną, mokėsi bendradarbiauti ir palaikyti vieni kitus. Džiugu, kad pirmokų pastangos buvo įvertintos – už jaukią aplinką ir smagią nuotaiką žiūrovai negailėjo plojimų ir gražių padėkos žodžių.

 

 

Valstybės sienos apsaugos tarnyba kartu su Lietuvos Šaulių sąjungos Karaliaus Mindaugo šaulių 10-ąja rinktine gegužės 18 d. pakvietė visus dalyvauti pėsčiųjų žygyje, skirtame atminti pirmąjį po Nepriklausomybės atkūrimo tarnyboje nužudytą pasienietį Gintarą Žagunį. Kaip ir kasmet,  gimnazijos 5-III g klasių mokiniai, nepabūgę rytinio vėsaus  lietaus, dalyvavo 10 km žygyje. Sveikiname 8 klasės mokinį Edviną įveikusį atstumą greičiausiai. Visi dalyviai buvo apdovanoti medaliais ir pavaišinti  kareiviška koše. 

Gegužės 12 – 16 dienomis vyko Saugaus eismo savaitė, kurioje aktyviai dalyvavo 1–4 klasių mokiniai. Visą savaitę mokiniai gilino žinias apie saugų elgesį kelyje, diskutavo, stebėjo vaizdo medžiagą ir patys įsitraukė į įvairias veiklas.
Veiklų metu mokiniai mokėsi taisyklingai pereiti gatvę, suprasti, ką reiškia kelio ženklai ir šviesoforo signalai, kalbėjo apie tai, kaip saugiai elgtis išlipant iš transporto priemonių. Taip pat daug dėmesio buvo skirta atšvaitų svarbai tamsiuoju paros metu – kiekvienas mokinys suprato, kad būti matomam yra būtina dėl savo saugumo. Ypatingo susidomėjimo sulaukė edukacinė veikla – atšvaito gamyba. Kūrybinio užsiėmimo metu mokiniai pasigamino savo unikalius atšvaitus.
Savaitės veiklas vainikavo saugaus eismo viktorina, kurioje komandos rungėsi atsakinėdamos į klausimus, atlikdamos užduotis ir demonstravo tai, ką išmoko visos savaitės metu. Viktorina ne tik sustiprino žinias, bet ir suteikė daug džiugių emocijų bei bendradarbiavimo džiaugsmą. Šios veiklos padėjo mokiniams ugdyti socialinę, pažinimo, komunikavimo ir kūrybiškumo kompetencijas. Dirbdami komandoje, vaikai mokėsi bendradarbiauti, spręsti problemas, reikšti savo mintis ir kūrybiškai taikyti žinias praktinėse situacijose. Džiaugiamės mokinių aktyvumu, žingeidumu ir sąmoningu požiūriu į savo saugumą.

Gegužės 14 d. įvyko mokinių susitikimas su Šalčininkų priešgaisrinė gelbėjimo tarnybos komanda. Mokiniai sužinojo daug įvairių svarbių dalykų apie gaisrų gesinimą ir saugumą. Gaisrininkai papasakojo apie savo darbo organizavimą, patirtį, apie bendradarbiavimą su greitosios pagalbos ir policijos komandomis. Mokiniai sužinojo, ką gaisrininkai veikia kasdien, kaip jie ruošiasi išvykimams, kaip veikia jų technika ir įranga, kaip išvengti gaisro rizikos namuose ir mokykloje, sužinojo apie prevencines priemones, tokias kaip dūmų detektoriai ir elektros saugumo taisyklės. Supažindino mokinius, kaip elgtis ekstremaliomis situacijomis.

Gegužės 13 d buvo minima Tarptautinė dingusių vaikų dieną. Rajono renginys vyko Šalčininkų  Jano Sniadeckio gimnazijoje. Ši diena visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, minima  primenant apie vaikų saugumą, dingusių vaikų problemas ir visuomenės vaidmenį užkertant kelią tokioms situacijoms. Renginys „Perspėk draugą“ subūrė  rajono gimnazijų mokinių komandas. Mūsų gimnazijai atstovavo IIG klasės merginos – Aistė ir Šarlota. Jų pristatymas buvo įvertintas antra vieta. Sveikiname mokines ir dėkojame gimnazijos socialinei pedagogei Oksanai Davleševičienei už iniciatyvą kuriant pasirodymą.